Рецепт за посна чорба со компир: Јадење во кое ќе ужива целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова јадење е едно од омилените на многумина во меснатата верзија, но посната чорба е подеднакво вкусна и хранлива.

Чорба од компири е јадење кое нашите баби со задоволство го готвеле, а покрај верзијата со месо, има и рецепт за ова јадење во посна варијанта.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 1 главица кромид
  • 200 мл доматно пире
  • 2 моркови
  • малку масло
  • сув зачин
  • 1 лажичка црвен пипер
  • 1 лажица брашно
  • бибер и магдонос по желба

Подготовка:

Измијте ги, исчистете ги и исечкајте ги компирите и морковите на мали парчиња. Кромидот исечкајте го, па кратко динстајте го на масло, додадете брашно, малку црн зачин и кратко пропржете. Потоа додадете го зеленчукот во оваа смеса. Промешајте, па сипете вода колку што е потребно за супата.

- Advertisement -

Додадете сув зачин по вкус и варете на повисока температура додека не зоврие, повремено мешајќи. Кога ќе зоврие, намалете ја температурата, делумно поклопете и оставете да се готви на пониска температура уште дваесетина минути.

Кон крајот на готвењето додадете го пирето од домати и оставете да се вари уште десетина минути. Истурете го сечканиот магдонос по желба, ако сакате и послужете го топол оброкот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!