Рецепт за посна погача кој се прави за Бадна вечер – Еве како да направите традиционална бадникова погача

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви подготвивме еден традиционален рецепт за посна бадникова погача. 

Состојки:

  • 40 гр свеж квасец
  • 400 мл топла вода
  • 1 лажица шеќер
  • 3 лажички сол
  • 700 гр брашно
  • 50 ml + 2 лажици масло

Подготовка:

Во топла вода измешајте ги квасецот и шеќерот. Додадете половина од брашното, маслото и солта и убаво измешајте.

- Advertisement -

Потоа додадете го остатокот од брашното и продолжете со мешањето додека тестото не стане многу густо. Кога веќе не може да се меша и треба да се меси, тогаш прелијте со тие 2 лажици масло, можете да измешате 3 и малку замесете го.

Оставете го тестото покриено со крпа да отстои 20-30 минути на топло место. Потоа извадете го тестото, малку измешајте го и замесете го со рака да се развлече, за да изгледа како тенка пунџа.

Се става во плех од 30 см. Избоцкајте со вилушка, премачкајте со масло и оставете 20 минути. Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени и печете.

Се пече додека не се зарумени ситно, околу 25 минути печење, во зависност од рерната. Испечениот леб извадете го и „измијте“, односно премачкајте го со малку вода, завиткајте го во крпа и оставете го да стои така додека не се послужи.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!