Рецепт за ПОСЕН РУЧЕК: Направете вариво од СЛАТКА ЗЕЛКА со само 3 состојки

Вреди да се проба:

Ова е совршен оброк за вас и вашето семејство. Подгответе вариво од слатка зелка и уживајте во вкусот.

Состојки:

  • половина главица зелка,
  • морков,
  • 100 мл сок од домати,
  • вода,
  • сол,
  • брашно,
  • црвен пипер (алева)

Подготовка:

Половина од зелката исечете ја на ситни парчиња, додадете ситно сечкан морков, додадете сол и вода и варете околу 40 минути или додека зелката не омекне.

- Advertisement -

Пред крајот на готвењето, истурете сок од домати.

Кога ќе зоврие варивото, во мала шолја, истурете една лажица брашно, малку пипер и измешајте малку вода, а потоа прелијте ја зелката со постојано мешање.

Оставете да се готви на оган уште неколку минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!