Рецепт за неколку вида грицки од лиснато тесто: Ќе се воодушевите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крцкавите грицки се омилена храна со сокови, пиво или вино.

И од финото лиснато тесто што се топи во уста, ќе ги подготвите овие мали деликатеси само на едно трепнување. Совет: За да направите лиснато тесто убаво да нарасне, ставете мала огноотпорна чинија со вода во рерна.

Стапчиња со лук

 • 250 гр (половина пакет) лиснато тесто
 • сол
 • лук во прав
- Advertisement -

Подготовка:

Оставете лиснато тесто да постои на собна температура. Лиснатото тесто распостелајте го на лесно побрашнета работна површина и посипете со сол и лук.
Исечете тесни ленти од тестото и лесно завиткајте ги сите околу својата оска. Оставете ги стапчињата да отстојат половина час. Загрејте ја рерната на 220 степени. Ставете ги стапчињата со лук на плехот за печење, претходно исплакнат со ладна вода и печете 15 минути.

Ѓевреци со сирење

 • 250 гр лиснато тесто
 • 50 гр рендано сирење

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Распостелајте го тестото, посипете го со сирење и исечете го на ленти и обликувајте гевреци. Печете околу 15 минути.

Полжави со шунка

 • 250 гр лиснато тесто
 • 75 гр шунка
 • неколку гранчиња магдонос
 • 1 жолчка од јајце
 • 30 гр рендан кашкавал

Подготовка:

Оставете лиснато тесто одмори на собна температура. Исечете ја шунката на мали коцки. Магдоносот исплакнете го, исушете и исечете ситно. Измешајте го со шунка, сирење, кашкавал и жолчка од јајце. Загрејте ја рерната на 220 степени. Расукајте го лиснатото тесто и премачкајте го со подготвениот фил. Завртете ги двете страни од тестото кон средината и исечете го добиениот ролат на парчиња. Наредете ги полжавите на плех намачкан со ладна вода и печете ги 15 минути.

Колачиња од лиснато тесто

 • 250 гр лиснато тесто
 • 1 лажица афион и семе од сусам
 • 1 лажичка оригано
 • 50 гр рендан кашкавал

Подготовка:

Оставете лиснато тесто да одмори. Загрејте ја рерната на 220 степени. Расукајте го тестото и исечете форми со калап. Посипете ги колачињата со афион, семе од сусам, оригано и сирење / или кашкавал и печете 12 минути.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!