Рецепт за леб што кисне во фрижидер – Вкусен, мек и со крцкава коричка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви подготвивме еден прекрасен рецепт од наша драга читателка, едноставен начин како да направите домашен леб со крцкава коричка и мека средина како памук.

Интересно е тоа што тестото се остава да кисне во фрижидер. Погледнете го рецептот и направете еден вкусен домашен леб.

- Advertisement -

(Рецептот го испрати Сузана Павловска)

Состојки:

  • 500 гр. брашно
  • 1 лажичка квасец (5 гр. сув квасец)
  • 2 лажици зејтин
  • 300 мл. млака вода

Начин на подготовка:

Тестото се замесува и се остава 30 минути да отстои на собна температура. Потоа повторно се размесува и се става во фрижидер 8-12 часа или да преноќи. Садот во кој ќе стои тестото во фрижидер треба да биде премачкан со зејтин.

Откако ќе отстои во фрижидер, тестото се премесува и се става во висок сад за печење (тенџере за печење), претходно обложете го со хартија за печење.

Се засекува тестото одозгора и се прави шара на лепчето, се поклопува тенџерето со капак и се става во рерна.

Се пече на 220 степени, околу 40 минути. Кога ќе добие златинеста боја се отстранува капакот и се остава да зарумени лепчето и да добие коричка.

 

Кога ќе се испече се вади од рерна и се остава да се олади.

Пријатен апетит!

Извор: Рецепт од Сузана Павловска

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!