РЕЦЕПТ ЗА ЛАЖНА БАКЛАВА: Сочен и полн фил, а се прави побрзо – нема да застанете на едно парче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Диетална верзија на вкусно ориентално слатко.

Доколку сакате послатки слатки како баклава, урмашица, тулумби кои се прелиени со шеќерен сируп, но сепак сакате да го намалите внесот на шеќер или сте на диета, имаме добри вести за вас. Отсега уживајте во омилената баклава без грижа на совест. Диететската верзија на ориенталното слатко е толку вкусна и сочна што нема да застанете на едно парче.

Состојки:

  • 100-150 g дебели кори или тортиљи (интегрални или спелени)
  • 200 гр ореви (100 гр индиски ореви + 100 гр ореви)
  • 4-5 лажици мед
  • 2 лажици кокосово масло (или растително масло без мирис)
  • 70 мл вода
  • афион и ореви за декорација
- Advertisement -

За премачкување:

  • 1 лажица кокосово масло
  • 1 лажица мед

Подготовка:

Индиските ореви и оревите сомелете ги во прав. Во еден сад измешајте вода, мед и масло и изматете со жица. Прелијте ја смесата врз сечканите ореви и измешајте. Тоа е филот.

Едната кора се става во огноотпорен сад со димензии 15х10 и се премачкува тенко со фил од ореви. Повторете ја постапката уште 4 пати. Кога ќе ја ставите последната кора прелијте ја со смеса од 1 лажица масло и 1 лажица мед. Намачкајте ја последната кора и посипете со афион.

Се сече на квадрати или во форма на дијамант. Се пече во загреана рерна на 180 степени 15-20 минути. При сервирање украсете со ореви.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!