Рецепт за крем торта со банани, вишни и чоколадо: Совршен магичен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Торта што ќе ги освои сите ваши симпатии – најкремавото задоволство! Оваа лесна и кремаста веганска торта ја сакаат сите, од деца до возрасни, а вкусот е навистина посебен.

Комбинација од шлаг, банани, чоколадни преливи – вистински магичен вкус. Идеален е за секоја прослава, но и за уживање во шолја црно кафе.

Состојки:

- Advertisement -

Чоколаден дел:

 • 100 гр вегански путер
 • 90 гр шеќер
 • 1 испасирана банана
 • 1,5 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка јаболков оцет
 • 240 гр брашно
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 30 гр како прашок
 • 1 прстофат сол
 • 150 мл растително млеко (бадем, кокос)

Фил со банана и цреша:

 • 450 гр растителен шлаг
 • 1 густина на кеса
 • 2 лажици шеќер во прав
 • прстофат ванилин шеќер
 • 100гр рендано темно чоколадо
 • 4 банани
 • 150 гр џем од цреши

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.

Со миксер изматете го путерот со шеќерот и испасираната банана. Мешајте додека не добиете еднолична смеса.

Во мала шолја измешајте го прашокот за пециво со јаболковиот оцет и оставете го да отстои на страна.

Во еден сад измешајте ги брашното, пченкарниот скроб, какаото и солта, па додајте го изматениот путер со шеќерот и бананата и постепено додавајте млеко додека мешате со миксер. Мешајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа додадете го јаболковиот оцет со прашок за пециво и продолжете да мешате уште 2 минути.

Обложете кружен плех (20 или 22 см) со хартија за печење, а потоа истурете ја добиената смеса и печете околу 25 минути.

Од добиениот чоколаден бисквит во средина извадете околу 1,5 см од горниот слој за да направите вдлабнатина, а рабовите оставете ги на страна. Скршете го отстранетиот горен слој со прстите и оставете го настрана.

Изматете го шлагот, па додадете го згуснувачот, шеќерот во прав и ванилиниот шеќер и мешајте додека не добиете поцврста смеса. Во добиениот фил сипете ја ренданата чоколада, промешајте и оставете да отстои околу 10 минути во фрижидер.

Излупете 4 банани и наредете ги во шуплината во бисквитот, па премачкајте ги со џем од вишни. Над нив додадете фил од шлаг и рендано чоколадо и направете тркалезна форма. Врз шлагот наредете го чоколадниот бисквит кој претходно сте го искршиле со раце.

Вашето чоколадно задоволство е подготвено. Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!