Рецепт за крема од ЧУВАР КУЌА: Помага при гноење, отоци, каснувања од инсекти!

Вреди да се проба:

Чувар куќа има бројни лековити својства, а некои од здравствените проблеми можете да ги решите со кремот од чувар куќа.

Состојки:

  • 1 грст сецкани лисја од чувар куќа
  • 200 гр маст

Подготовка:

Маста се мие во 9 води како и за сите креми. Потоа измешајте ги состојки во тава. На ниска температура, маста се топи (без да се готви), веднаш штом се стопи, се отстранува од шпоретот и се остава да отстои 12 часа. После тоа, маста повторно се загрева малку за да стане течна, се филтрира и се истура во тегла. Оваа крема чувајте ја во фрижидер.

- Advertisement -

Маста од чувар куќа е лековита за:

  • Рани предизвикани од удари и дробење
  • Загноени рани кои не зараснуваат долго време
  • Оток
  • Пеги и дамки на кожата
  • Убоди од инсекти
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!