Рецепт за кралица на слатките: Направете совршена ШАМПИТА!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу е лесно да се подготви, а им успева и на оние кои никогаш не направиле шампита.

Состојки:

За кора:

 • 8 жолчки
 • 8 лажици шеќер
 • 8 лажици масло
 • 8 лажици млеко
 • 8 лажици брашно
 • половина лажичка прашок за пециво
- Advertisement -

За крем:

 • 8 белки
 • 24 лажици шеќер
 • 1 лажица сок од лимон
 • неколку капки екстракт од ванила или 2 пакет. ванилин шеќер
 • 1 лажица шеќер важи за 1 белка од средна големина – 4 лажици шеќер за белки од големо, 2 за мало

Подготовка:

Измешајте ги жолчките и шеќерот, убаво изматете додека смесата да стане кремаста. Додадете го маслото и млекото, изматете, па додадете го и брашното. повторно изматете, и потоа додајте го пецивото.

Откако се убаво ќе се измати се става во плех за печење, и зависи колкава дебелина на тестото сакате може да го печете тестото во поширок или потесен плех.

Се пече околу 10 мин на 180 степени.

За подготовка на кремата, земете подлабок сад во кој ќе има вода и ставете го на оган. Во стаклен сад ставете ги белките од јајца и додајте го шеќерот 24 лажици, екстракт од ванила, лимонов сок и измешајте.

Кога водата ќе зоврие, намалете ја температурата и стаклениот сад со белки ставете го врз садот со водата што врие така што ќе ги готвите на пареа 10 минути, постојано мешајќи.

После 10 минути, тргнете ги белките и почнете да матите со миксер на најголема брзина додека да направите цврст шамп.

Кога ова е готово, извадете ја кората од плехот, и со кремот кој го добивте премачкајте одозгора во подебел слој, колку што има смеса и израмнете.

Изладете во фрижидер и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!