РЕЦЕПТ ЗА ЕЛИКСИР кој го намалува стресот и го подобрува расположението: Овој пијалок е полн со витамини и минерали!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Го намалува стресот, го подобрува расположението, го храни телото и носи енергија – мора да го пробате овој одличен рецепт!

Дали сте често под стрес, имате потешкотии во концентрацијата или немате доволно енергија? Овој здрав еликсир може да помогне да се намали стресот и да се добие здрава доза на енергија секое утро!

Главната состојка на овој пијалок е бананата, овошје кое е богато со аминокиселина наречена триптофан и витамин Б6, хранливи состојки кои го стимулираат лачењето на серотонин, хормонот на среќата кој ни помага полесно да се справиме со стресот. Исто така, бананите се богати со калиум – минерал кој го зачувува здравјето на срцето, испраќа кислород до мозокот и го регулира нивото на течности во организмот.

Состојки:

  • 2 зрели банани
  • 1 чаша зрело манго, сецкано
  • 1 чаша кокосова вода
  • 3 урми
  • 1 стебленце целер, сецкано

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека не добиете мазна течна смеса.

Овој пијалок освен што е добар во борбата против стресот и богат со витамини и минерали, има и пријатен сладок вкус.

Уживајте во чаша смути против стрес секое утро!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!