РЕЦЕПТ ЗА ДОМАЌИНСКИ ПИЛАВ ОД ТЕГЛА: За едно лице или за цело семејство и може да стои со денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пилавот од тегла е лесен за подготовка.

Пилавот е вкусно јадење од ориз и пилешко кое лесно се подготвува, но сепак не успева кај секоја домаќинка. Важно е редовно да се прелива супа, но и да не се користи само бело месо бидејќи е суво, туку да се користи цело пилешко. Доколку сеуште не сте сигурни во вашите кулинарски способности, тогаш состојките наредете ги во тегла, прелијте ги со вода и печете.Нема шанси да не успее и да не биде сочно.

Состојки:

  • 400 гр ориз
  • 1 морков
  • 2 главици кромид
  • 600 гр пилешко месо
  • 100 мл сок од домати
  • 200 мл вода за секоја тегла

Подготовка:

Оризот измијте го, па посолете ги и исечканите моркови и кромид. Месото исечкајте го на коцки, па зачинете по желба и соединете го со сок од домати.

- Advertisement -

Во теглата истурете малку ориз, потоа малку месо, повторно ориз и редете додека не ја наполните. Одозгора треба да биде оризот. Истурете вода и затворете. Се пече во рерна на 160 ° C околу 60 минути.

Кога ќе го извадите од рерна имате готов ручек, пред се вкусен, и подготвен за носење, па можете да го понесете и на работа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!