Рецепт за домашни плетенки со сусам: Пециво подобро од пекарско!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меки и дарежливи пецива, кои ќе ги обожаваат сите членови на семејството, а особено најмладите.

Кога домаќинките ќе снемаат идеи што да подготват за појадок, секогаш добро ни доаѓаат домашните, миризливи, топли печива. Ви носиме рецепт за плетенки кои се поубави од оние од пекарницата.

Состојки:

 • 650 гр брашно
 • 250 мл млеко
 • 1 јајце
 • 50 гр шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 20 гр свеж квасец
 • 100 мл масло
 • 50 мл јогурт

За обложување:

 • 1 жолчка
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица масло
 • сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Во млакото млеко додадете квасец и шеќер, па оставете 10 минути да се активира квасецот. Во подлабок сад сипете брашно, сол, масло, јогурт и јајце, па додадете го млекото со квасецот и замесете тесто.

Месете го тестото пет минути, покријте го со чиста крпа и оставете го топло да нарасне еден час. Замесете тесто, па исечете го на 12 дела. Секој дел поделете го на три дела, виткајте со раце за да добиете три вретенца, спојте го едниот крај, исплетете плетенка, поминувајќи ја едната лента преку другата, па со прстите повторно спојте го другиот крај за да не се одврзат.

Плетенките ставете ги на хартија за печење во плех да се „одморат“ и да нараснат уште 15 минути на собна температура. Премачкајте ги со соединетата жолчка, една лажица масло и една лажица млеко. Посипете со сусам. Се пече во загреана рерна на 200 степени, 15 минути.

Послужете топло со јогурт или кисело млеко. Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!