Рецепт за домашна ОРЕОВКА: Моќен пијалок против реума!

Вреди да се проба:

Ви приложуваме рецепт за домашна ореовка. Рецепт од нашите баби за лек против реума а освен тоа и за тироидна жлезда, проблеми со желудникот, подобрување на расположението, анемија, забрзување на метаболизмот,бронхитис…

Состојки:

  • 12 парчиња зелени ореви
  • 250 гр шеќер
  • 2-3 зрна печено кафе
  • 2 стапчиња цимет
  • 1 стапче ванила
  • кора од еден лимон
  • 1 литар домашна ракија

Подготовка:

Засечете ги зелените ореви, ставете ги во стаклена тегла и додадете ги сите други состојки. Држете го на сонце 40 дена, потоа процедете го и истурете го во стаклени шишиња.

- Advertisement -

Дополнителни совети:

Некогаш старите не ставале, цимет, ванила, лимон и кафе во рецептот така да овие состојки можете да ги примените по ваш вкус.

Старите познавачи советуваат дека колку подолго стои на сонце, толку подобро.

Ако не е доволно благо, последователно можете да подготвите шеќерен сируп (варете половина килограм шеќер во половина литар вода) и додадете го ладен во ореовката.

Ако преферирате помалку ароматична ореовка, прободете ги зелените ореви на неколку места наместо да ги исечете.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!