Рецепт за домашен, ‘ржан леб со семиња: Интегрален и здрав!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Како да направите вистински домашен интегрален ‘ржан леб со семиња – еве го рецептот!

Направете здрав ‘ржан леб со семе што содржи витамини, минерали и протеини. Идеална замена за белиот леб!

Состојки:

  • 40 гр свеж квасец
  • 500 гр ‘ржано брашно
  • 250 гр пченично остро брашно
  • лажичка сол
  • лажица мед
  • лажица маслиново масло
  • ½ л млака вода
  • 1 чаша семе (кикирики, сончоглед и сусам)

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ‘ржано брашно и пченично и лажичка сол. Стопете ја лажицата мед во топла вода, направете дупка во брашното, истурете вода со мед и додадете свеж квасец. Оставете го да отстои десетина минути, односно квасецот да се нахрани со медот и да започне да работи (ќе се направи мала пена).

Потоа замесете тесто, додајте и измесете го семето. Покријте го садот со крпа и оставете го тестото да нарасне. Мешајте го три пати односно оставете да нарасне три пати и три паи размесете го.

Подмачкајте го калапот за печење и ставете го тестото во него. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете додека кората не стане темна, кога дното е жолтеникаво и лебот е ипечен.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!