Рецепт за домашен ДРЕСИНГ со мед: Ќе направи СОВРШЕНСТВО од секоја салата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој дресинг ќе ги воодушеви дури и пребирливите. Тешко е да се замисли каков било ручек без салата, особено кога станува збор за убаво време, за време на кое има најголем избор на зеленчук и овошје на пазарите.

Сепак, предлагаме наместо наведените класични додатоци, овојпат да направите домашен дресинг со мед. Комбинацијата на слатко и кисело, и малку зачинето, одговара совршено со секоја салата.

Состојки:

  • 80 мл маслиново масло
  • 30 мл јаболков оцет или балсамичен оцет
  • 2 лажички сенф
  • 3 лажички мед
  • свеж магдонос
  • малку сецкани ореви
  • кора од 1 лимон
  • сол, бибер и други зачини по желба (чили, оригано, босилек, копра)

Подготовка:

Во подлабок сад добро комбинирајте масло, оцет, сенф и мед, а потоа додадете свеж ситно сецкан магдонос, сецкани ореви и зачини (сол, бибер, …).

- Advertisement -

Изрендајте малку кора од лимон, и додајте ја во преливот. Откако добро ќе измешате, оставете го преливот да отстои во фрижидер 20-тина минути, а потоа прелијте го врз салатата.

Овој прелив одговара добро со секој зеленчук, а најдобро ќе одговара со мешавина од зелена салата. Можете да додадете шери домати, сецкани пиперки, краставици, ротквици и моркови или кој било друг зеленчук што го сакате во мешавината на зелена салата.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!