Рецепт без конзерванси: Домашно слатко од ШЕРИ ДОМАТИ!

Вреди да се проба:

Слаткото има фантастичен вкус. Кој би помислил дека станува збор за домат! Ако сте љубопитни, пробајте!

Состојки:

  • 2 кг шери домати
  • 2 кг шеќер
  • 600мл вода
  • 10 лисја од розета (миризливо морско оревче)
  • 70цгр вар
  • 3 литри вода

Подготовка:

Измијте ги шери доматите, ставете ги во врела вода околу 10 секунди. Извадете ги и ставете го во ладна вода (за полесно да се излупат).

- Advertisement -

Растворете 70 гр вар во 3 литри вода. Ставете вар во газа, зацврстете ја газата со ластиче и поминете ја низ водата додека не се раствори целосно.

Излупете ги шери доматите и не чистете го средниот дел за да не се распадне доматот за време на готвењето. Ставете го секој излупен домат во вода од вар. Доматот треба да стои во вода од вар околу 30 минути од времето кога ќе го ставите последниот домат.

Потоа извадете го доматот од водата со вар и исплакнете го 3 пати. Ставете 2 кг шеќер, 600 мл вода во шерпата, и варете на средна топлина додека не зоврие. Кога ќе зоврие, варете околу 12 минути, додека шеќерот не се растопи, и течноста не стане погуста.

Потоа додадете ги шери доматите, насекаде рамномерно и варете околу 25 минути на средна топлина. Кога врие и кога ќе почне да прави малку пена, извадете ја пената со лажица додека се прави.

По 25 минути, намалете го огнот и варете го на тивок оган уште 25 минути. Додадете 10 лисја розета 2 минути пред крајот на готвењето (поради аромата, не е задолжително). Исклучете го и покријте го со крпа. Оставете да се излади и истурете во тегли.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!