РЕФОРМ ТОРТА: Богат вкус на јаткасти плодови и чоколадо!

Вреди да се проба:

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

Посни колачи со ореви – Се јадат со завидно уживање!

Лесни вкусни и малку крцкави посни колачи со ореви - омилени меѓу децата и возрасните! Состојки: сончогледово масло - 1/2 чаша вода - 1/2...

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Еве го нашиот рецепт за реформ торта. Реформ торта е торта со јаткасти плодови и чоколадо.

Состојки:

за кората – се печат 4 кори:

  • 4 белки
  • 5 лажици шеќер
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 лажица брашно

Состојки за филот:

  • 16 жолчки
  • 200 гр шеќер
  • 200 гр шеќер во прав
  • 250 гр маргарин
  • 200 гр чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Изматете ги белките, додадете шеќер, пак изматете. На крајот измешајте ги брашното и оревите. Печете 4 кори вака, на 180 степени во плех со димензии 30 x 22 цм, секоја околу 12-13 минути, во зависност од рерната или околу 15, одозгора треба да порумени.

Во садот во кој ќе го варите филот изматете ги жолчките со шеќерот, па ставете го во шерпата, а на дното истурете два прста вода и ставете го да се готви (на пареа). Кога водата во долната тава ќе зоврие, само намалете ја малку, за да не прска водата од тавата и продолжете со готвењето уште 15 минути.

Се трга од оган, се додава искршената чоколада и се остава филот да се излади. Пенестиот маргарин изматете го со шеќер во прав, потоа додадете го млакиот фил и изматете. Наполнете ја тортата со овој крем и украсете го по желба. Оставете ја тортата да отстои барем неколку часа и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

ПАМУК ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СИРЕЊЕ: Совршено брзо и лесно!

Има ли нешто поубаво од меко тесто исполнето со богат фил. Состојки за тесто: 650 гр брашно 40 гр свеж квасец половина лажица шеќер 100...

Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее. Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!