Рестован компир: Најдобар прилог за секое јадење!

Вреди да се проба:

Важно во оваа подготовка на компири е да имате добра тава, која не лепи, тефлон или керамика.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 1 лажица сув зачин
  • малку сол
  • малку црвена, мелена пиперка
  • лист од магдонос
  • 100 мл масло

Подготовка:

Излупете го компирот и исечете го на големи коцки. Ставете во вода и на оган. Гответе 10 минути, а потоа тргнете го од оган. Компирите треба да бидат скоро зготвени, за да се пржат на масло, внимавајте да не ги преварите.

- Advertisement -

Исцедете ги компирите и загрејте го маслото во тавата додека исцедите. Ставете ги компирите во тавата и протресете ја тавата за да ги раширите компирите насекаде и оставете да се пржат.

Повремено протресете ја тавата, како кога ги вртите палачинките за да ги превртите компирите, ако не можете така свртите ги со шпатула. Повторете уште 2 пати. Кон крајот посипете сув зачин, малку сол и бибер и на крај лист од магдонос. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!