РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед.

Состојки:

Кори:

 • 125 гр путер
 • 300 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 250 гр меко брашно
 • 1 лажица какао
 • 5 гр сол
 • 5 гр прашок за пециво
 • 5 гр сода бикарбона
 • 250 мл јогурт
 • боја за храна
- Advertisement -

Фил:

 • 125 гр путер
 • 200 гр шеќер во прав
 • 250 гр благ млечен намаз, маскарпоне или крем сирење но благо
 • 400 – 500 мл слатка павлака

Подготовка:

Во јогуртот измешајте ја кесичката боја или онаа што сте ја одбрале.Изматете го путерот со шеќерот, додадете ги јајцата и повторно изматете. Потоа просејте ги брашното, какаото и солта и повторно изматете со миксер. Масата ќе биде густа, но потоа полека сипете го јогуртот и промешајте.

Ако бојата не е експресивна, додадете повеќе бои. Протресете половина од мерката во калап од 23 см и печете во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути. Кората е мека и мора да ја извадите внимателно. Не грижете се ако нарасне на средина, ќе го исечете тој дел и ќе го покриете со фил. На ист начин се пече и втората кора и се остава да се излади.

Оладените кори ставете ги во фрижидер да се стегнат, за да не се распаднат кога ќе се исечат. Ќе станат крцкави наоколу, но сепак меки внатре, па нема потреба да ги киснете.

За кремот изматете го путерот со шеќерот во прав, додадете го млечниот намаз или што и да сте одбрале изматете повторно, па прелијте ја слатката павлака и изматете се заедно 2-3 минути. Добиваме една фина мазна крема.

Кората пресечете ја на половина. Ставете кора- фил – кора итн.  На крај завршете со фил и украсете ја тортата по желба. Треба добро да ја изладите тортата и до 3 часа. Супер мека и сочна е, но поубава е ако филот е уште поладен.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!