РЕБРА КАКО ОД КАФАНА: Карамелизирана и крцкава кора, а месото е толку кревко што само испаѓа од коската!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Со овој рецепт ќе направите ребра како од најдобрата кафана.

Ребрата се посебен деликатес кој најчесто се јаде во кафеани, но со овој рецепт можете да ги подготвите и дома во рерна. Ќе бидат подеднакво сочни и меки, а ќе имаат и крцкава карамелизирана кора која се лепи за прстите.

- Advertisement -

Освен зачини, исклучително е важно да изберете квалитетно свежо месо, а со нив не ви треба апсолутно ништо, освен можеби сад со свежа сезонска салата. Почестете се себеси и вашето семејство со гурмански специјалитет како од најдобриот ресторан.

Состојки:

  • 1 кг свински ребра
  • 2 главици кромид
  • 4 чешниња лук
  • 1 лажица мелена пиперка
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка бибер

Подготовка:

Во чинија измешајте ги сите зачини, а потоа добро зачинете ги ребрата од сите страни и истријте ги со раце. Префрлете ги во плех обложен со алуминиумска фолија.

Кромидот и лукот исечкајте ги на листови, па наредете ги на ребрата. Сè убаво завиткајте во фолија и ставете го во рерна загреана на 220 степени. Печете ги два часа, а кон крајот на печењето отворете ја фолијата за да добијат златна крцкава кора.

За време на печењето, кромидот ќе ослободи сок кој ќе создаде карамелизирана кора. Ќе знаете дека се готови кога ќе ги прободете со вилушка и се целосно меки. Послужете ги со сезонска салата или прилог по ваш избор.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!