РАЈСКА ТОРТА: Рај за очи и рај за душа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Десерт рај за очи и рај за душа!

Состојки:

Кора:

 • 250 гр путер
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 4 жолчки
 • 250 гр брашно
 • 1/2 прашок за пециво
- Advertisement -

Прелив за кора:

 • 4 белки
 • 50 гр шеќер
 • на врвот на нож цимет
 • 100 гр бадеми во лисја

Фил:

 • 750 мл слатка павлака
 • 125 гр шеќер во прав

Декорација:

 • листови од бадем
 • 1/2 кг овошје (малини, боровинки, рибизли, капини… ако е замрзнато, одмрзнете и исцедете го добро)

Подготовка:

Изматете ги путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер, потоа додадете ги жолчките и на крај измешајте го брашното измешано со прашокот за пециво. Поделете ја добиената маса на 4 дела. Бидејќи тестото е многу меко, најдобро би било да се чува во фрижидер околу еден час. Секој дел испечете го на хартија за печење во плех со дијаметар од 25 см.

Изматете ги белките во цврст снег, и на крај додадете 50 гр шеќер и цимет. Секоја кора премачкајте ја со четвртина од оваа смеса и посипете со четвртина од подготвените листови од бадем. Секоја кора се пече во загреана рерна на 170-175 степени 15 минути. Испечете ги корите пред да ги наполните.

За фил, изматете ја слатката павлака заедно шеќер во прав и кратко промешајте. Нредете кора па ставете слатка павлака и посипете ја со третина од овошјето. Најгорната кора премачкајте ја со шлаг, како и страничните рабови и украсете по желба – со овошје или кратко печени листови од бадем. Оставете ја тортата во фрижидер преку ноќ и исечете ја следниот ден.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!