РАФАЕЛО ТОРТА – Кралица меѓу тортите!!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Со оваа торта од кокос нема да згрешите – нема никој да остане рамнодушен. Во неа се ужива со секој залак…

Восхитете ги гостите или почестите ги своите најмили со оваа неодолива рафаело торта, готова за само 25 минути!!!

Потребни состојки:

За кора:

 • 6 белки
 • 130 г шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 130 г кокос
 • 1 лажица прашок за печиво

За прелив:

 • 260 слатка павлака
 • 220 г бело чоколадо
 • 130 г лупени мелени бадеми

За фил:

 • 500 мл млеко
 • 80 г шеќер
 • 1 пудинг од ванила
 • 70 г путер
 • 6 жолчки
 • 250 г слатка павлака за шлаг

Подготовка:

Прво со миксер изматете ги белките, па додадете шеќер, па на крај со лажица додадете брашно, кокос и прашок за печиво.

- Advertisement -

Обложете со хартија еден тркалезен калап за печење, излејте ја смесата и печете на 160 степени. Печената кора кога ќе излади пресечете ја хоризонатлно, така да добиете две кори.

Слатката павлака ставете ја на оган, па кога ќе биде врела (пред да зоврие) ставете го во неа белото чоколадо и мелените бадеми. Добро промешајте и оставете да излади.

Одвојте малку од млекото околу 100 мл, па во него промешајте го пудингот со жолчките, а остатокот од млекото заедно со шеќерот ставете ги на оган да зовријат.

Сварете го пудингот со постојано мешање додека да згусне. Оставете да излади, па кога е млак, во него додадете го путерот.

Целиот крем добро изладете го за да можете во него да ја вмешате измиксаната слатка павлака.

ФИЛУВАЊЕ: кора, прелив од бадеми, крем, кора, прелив од бадеми и крем.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!