Растурена мусака со бело пилешко месо: Кремасто јадење што се лепи за непцето!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мусаката може да се подготви на многу брз и едноставен начин, а оваа растурена мусака со бело пилешко месо е совршена за домаќинките кои постојано брзаат.

Состојки:

 • 800 гр компири
 • 400 гр бело месо
 • 2 млади кромидчиња
 • 1/2 главица сечкан кромид
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • малку сол
 • малку бибер
 • 2 лажички зачин
 • 1 лажица доматно пире
 • 50 гр путер
 • 100 мл млеко
 • 250 гр моцарела сирење

Подготовка:

Сварете ги компирите и оставете ги на страна. Во тава на малку масло пропржете го белото пилешко месо. Кога месото ќе добие златно-жолта боја, додадете млад кромид и половина главица кромид.

Потоа додадете бибер, сол, слатка мелена пиперка. Додадете свежи домати или доматно пире. Измешајте сè и оставете да се крчка неколку минути.

- Advertisement -

Изгмечете ги компирите како за пире додадете путер и млеко и убаво измешајте, па ставете еден слој во огноотпорен сад во кој ќе се пече јадењето. Преку него додадете пилешко, а преку него рендано сирење моцарела. Печете во рерна на 200 степени околу половина час и послужете!

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!