Раскошна погача за Ѓурѓовден: Многу одамна, вака се украсувала прославна погача!

Вреди да се проба:

Прославете ја славата со оваа раскошна погача. На денот на Свети Ѓeорѓи, празничната погача порано била украсена со црвени и бели цвеќиња, врзани со црвен конец.

Состојки:

 • 400 мл свежо млеко
 •  1 коцка (42 g) квасец
 •  3 лажици шеќер
 • 1 лажица сол
 • 2 јајца + 1 жолчка
 • 1 лажичка оцет
 • 3 лажици масло
 • околу 1 кг брашно, можеби и повеќе
 • путер – за обложување
 • сусам
 • млеко

Подготовка:

Прво активирајте го квасецот, потоа изматете ги јајцата со преостанатото млеко и додадете го просеаното брашно. Месете средно тврдо тесто, па оставете го да нарасне.

- Advertisement -

Поделете го тестото на 5 топчиња и расукајте го секое во кора во круг. Наредете ги една врз друга, размачкајте ја секоја кора со путер, освен последната. Исечете ги на 8 парчиња, освен на средината.

Исечете една од корите на 3 ленти и направете плетенка, исечете ја другата кора на средина, па завртете ги краевите кон неа и свиткајте ја надолу.

Оставете го лебот да стаса, па премачкајте го со жолчка од јајце, млеко и масло. Печете на 160 степени околу 40 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!