Рапсодија на вкусови: Пилешко во сос од кефир и куркума е чисто ремек-дело!

Вреди да се проба:

Вакво сочно пиле скоро никогаш не сте пробале.

Состојки:

  • 300 гр бело месо
  • 200 мл кефир
  • 2 лаж сенф
  • 1 лаж куркума
  • сол половина лажичка
  • бибер
  • 1 грст магдонос
  • коријандер

Подготовка:

Пилешкото филе исечете го на коцки и печете пет минути во тава без додавање масло. Повремено протресете ја тавата, така што пилето е рамномерно печено од сите страни.

- Advertisement -

Потоа истурете кефир врз пилешкото, додадете сенф, сол, бибер, куркума и мелени семиња од коријандер, промешајте и вријте на средна топлина додека не изврие целата течност, околу пет минути.

Непосредно пред крајот, посипете го садот со сецкан магдонос. Послужете топло со варен ориз и салата по желба.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!