ПУФКАСТА И ДЕКОРАТИВНА ПОГАЧА: Еве како да направите вкусно тесто полнето со блитва, сирење и млад кромид!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не ви треба посебно кулинарско искуство за подготовка, важно е да имате волја.

Состојки:

За тестото:

 • 500 гр брашно
 • 15 гр свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 50 мл млако млеко
 • 50 мл масло
 • 100 мл млака вода
 • 50 мл стопен путер/ маргарин
 • 1 јајце

За фил:

 • 70 гр урда
 • исецкани 3 лисја блитва
 • исечен млад кромид и лук

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте млеко, квасец, 2 лажици брашно и шеќер и оставете го квасецот да се активира. Потоа додадете ги другите состојки и замесете мазна смеса. На крај додадете го брашното. Убаво замесете го тестото и оставете да одмори околу половина час, покриено, а потоа поделете го на шест дела.

Филот ќе го подготвите така што ќе ги искомбинирате состојките за полнење и готово е.

Тестото односно секое топче развлечете го во квадратна форма. Како што е развлечено на средината на кората направете неколку засеци со нож до половина на кората, а другата половина не ја допирајте. Потоа покријте ја засечената страна со неисечената страна од тестото и ставете лажичка од фил каде што не е исечено. Потоа преклопете така што ќе направите триаголник.

Ставете го во подмачкана тава, покријте го и оставете го да отстои околу 15 минути. Премачкајте со жолчка и посипете семе од сусам околу рабовите по желба. Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 30-35 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!