ПУТЕР торта: Нежна, кремаста фантазија за која секој ќе ве праша за рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусно, лесно се прави. Пробајте ја оваа нежна, кремаста фантазија!

Состојки:

 • 21 белка од јајце
 • 30 лажици шеќер
 • 210 гр мелени бисквити по желба
 • 210 гр мелени печени лешници
 • вреќа прашок за пециво
- Advertisement -

Путер фил:

125 гр путер
200 гр шеќер во прав
2 лажици варено млеко
2 ребра млечно чоколадо

Фил:

 • 21 жолчка
 • 300 гр шеќер
 • 1 литар млеко
 • 100 гр густин
 • 4 лажици брашно
 • 375 гр путер
 • 150 гр мелени лешници
 • 150 гр скршен бисквит по желба
 • 200 гр млечно чоколадо

Подготовка:

Изматете 7 белки со 10 лажици шеќер, додадете 70 гр мелена плазма, 70 гр мелени лешници и 1/3 вреќа прашок за пециво и комбинирајте се. Истурете во плех обложен со хартија за печење и печете на 180 степени 25 минути. Направете уште 2 кори на истиот начин.

За филот: Изматете ги жолчките со 200 гр шеќер на пареа. Тргнете ги од оган и оставете да се олади. Одделно ставете 8 дл млеко со 100 гр шеќер да зоврие, а остатокот од млекото (2 дл) измешајте го со густин и брашното. Кога млекото ќе зоврие, додадете крем и брашно, и сварете се заедно. Тргнете го од оган и исто така оставете да се олади. Кога двата крема ќе се оладат, комбинирајте ги, а потоа додадете го изматениот путер. Оставете 1/3 од филот за да ја премачкате тортата од горе и одоколу, а во 2/3 од филот ставете ја искршената плазма, мелените лешници и чоколадото на коцки.

Направете ја тортата на следниов начин: кора, фил, кора, фил, кора, фил без додатоци што сте ги одвоиле и ги оставиле настрана (тенко намачкајте го колачот и од страна). На крај, премачкајте го целиот колач со фил од путер, што ќе го направите матејќи го путерот со шеќер во прав добро, додадете млеко и растопено чоколадо, и комбинирајте се убаво. Украсете ја тортата по желба.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!