Пурпурен пијалок кој прави ЧУДО во вашето ТЕЛО: Овој сок од 4 состојки ги уништува опасните бактерии во телото!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој лековит пијалок е чудесен во исфрлањето на штетните бактерии од организмот, а еве како да направите исцелителен виолетов напиток!

Јадењето здраво значи да јадете кисела и алкална храна во вистинската мерка. Во современата диета, сепак, преовладува храната што создава киселина во организмот. Пијалокот „Виолетов рај“ ќе ви помогне да ја намалите киселоста и да го исчистите организмот од бактерии!

- Advertisement -

За подготовка на сок што ќе ја намали киселоста во организмот, односно дејствува алкално, најважно е овошјето да е зрело. Ако користите органски одгледуван зеленчук, не мора да го лупите, особено ако е млад и мек.

Состојки:

  • ¼ мала црвена зелка
  • 1 мал анасон
  • 200 гр црно или црвено грозје
  • 1 лимон за сервирање

Подготовка:

Отстранете го коренот на црвената зелка и потоа лисјата исечете ги на поголеми парчиња. Ставете ги во соковник. Исечете го анасонот на четвртини, додадете го во сокот од зелка, а потоа додадете го грозјето.

На крај, додадете сок од лимон по вкус. Добро промешајте и истурете во чаша. Украсете го сокот со овошје по ваш избор или лисја од нане.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!