Прстен со сос од топено сирење и сланина

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој декоративен венец од свежо и меко пециво, ќе ги нахрани и воодушеви вашите гости.  Со својот изглед а и вкус дефинитивно ќе ја подигне привлечноста на вашата трпеза.

Состојки:

За сосот:

 • 150 гр пушена сланина
 • 200 гр млад спанаќ
 • 250 гр крем сирење
 • 150 гр павлака
 • 120 гр моцарела
 • 70 гр пармезан
 • Мелено чили
 • Бибер

За тесто:

 • 1 кг бело брашно
 • 400 мл млеко
 • 1 коцка свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 200 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажица сол
 • Путер за премачкување

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте го млекото така што да биде млако, а потоа додадете шеќер и растопете го квасецот. Почекајте 10-тина минути додека квасецот се активира.

Во  брашното додадете прашок за пециво и сол и измешајте. Потоа истурете, јогурт, јајца и масло и прелијте со млеко измешано со квасец. Замесете мазно тесто. Тестото треба да биде глатко и само малку лепливо. Доколку е потребно, додадете повеќе брашно или млеко.

Потоа поместете го тестото во подмачкана чинија или обична пластична ќеса (исто така, намаснета внатре) и чувајте го во фрижидер, ќе нарасте и таму. Така може да стои најмалку четири дена, и можете да откинувате онолку колку што ви треба секој ден.

Од оваа количина се добива околу 1750 гр тесто, а во рецептот се користи 750 гр кои треба да се поделат на 14 топчиња (помеѓу 50 и 55 гр.).

Ставете сад со дијаметар (од околу 14 см) наопаку во центарот на садот за печење со дијаметар од 28 см (или тава што може да се смести во рерната). Премачкајте го садот со масло. Потоа наредете ги топчињата околу садот, оставете ги малку да се допираат, покријте ги со крпа и оставете ги малку да нараснат.

Во меѓувреме, подгответе го сосот. Исечете ја сланината на коцки и пржете ги во тава. Сварете го младиот спанаќ кратко и исечкајте го.

Во сад измешајте ги крем сирењето, павлаката, ренданата моцарела и ренданиот пармезан. Додадете сланина и спанаќ и додадете мелено чили и бибер.

Извадете го садот од оформените топчиња тесто и ставете ја смесата со сирењето, сланината и спанаќот на истото место. Топчињата премачкајте ги со стопен путер. Посипете со чили и рендан пармезан по желба.

Печете во рерна на 180 степени Целзиусови околу 25 минути, со вклучен вентилатор. Доколку вашата рерна нема вентилатор, подигнете ја температурата на 200 степени Целзиусови и продолжете го времето за печење доколку е потребно.

Тестото треба да добие убава жолта боја и сосот да се стопи.

Послужете го венецот додека е топол и јадете со потопување на тестото во сосот.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!