Вкусна ПРОЈА со варени јајца и зеленчук – Совршен оброк!

Вреди да се проба:

Oдличен рецепт за појадок или вечера!

Состојки:

  • 600 гр. царевично брашно
  • 200 гр. пченично брашно
  • 1 пециво
  • 5 јајца
  • 6 варени јајца
  • 300 гр. пченка (шеќерна)
  • 300 гр. грашок
  • 300 гр. сирење
  • 5 дл. газирана вода
  • сол по вкус

Начин на подготовка:

Истурете ги двата вида брашно, прашок за пециво, кисела вода, пет свежи јајца, сирење, сол, зеленчук што претходно добро сварен и добро прецеден од вишокот вода во садот, па замесете го тестото. Истурете половина сантиметар тесто во намастена тава.

- Advertisement -

Ставете го во загреана рерна на 180 степени да се потпече малку.

Извадете ја тавата од рерна, наредете ги претходно сварените јајца. Потоа прелијте го одозгора со остатокот од тестото.

Печете околу 40 минути на 180 степени.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!