Протеинска салата: Оброк кој се подготвува брзо и е идеален за да го однесете на работа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салатата во оваа комбинација содржи доволна количина на хранливи материи за да ви помогне да го поминете работниот ден.

Состојки:

 • 75 гр киноа
 • 200 гр варено пилешко месо
 • 1 голем домат
 • 1 краставица
 • 2 млади кромидчиња
 • 100 гр слатка пченка
 • 2 јајца
 • 50 грама младо сирење
 • маслиново масло
 • сок од лимон
 • сол, бибер, свеж босилек
 • мајонез и сенф (по вкус)

Подготовка:

Згответе го пилешкото. Кога месото е готово, оставете го да се излади.

Зовријте вода за киноа – 3 пати повеќе вода од количината на киноа (пред да ја ставите да се готви, исплакнете ја под млаз топла вода). Кога водата врие, додадете ја киноата, додадете малку сол и варете околу 20 минути на тивок оган.

- Advertisement -

Во друг сад, варете тврдо варени јајца. Додека се готви киноата и јајцата, измијте го и исечкајте го зеленчукот и месото во коцки и прстени и ставете се во една голема чинија.

Кога ќе се свари киноата, исцедете ја и пренесете ја во голема чинија. Исчистете ги јајцата и исечете ги на коцки и ставете ги во сад. Додадете пченка над се и посипете со сирење. Зачинете по вкус и добро промешајте.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!