Пролетни пакетчиња: Неверојатно крцкави и сочни во исто време!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете вкусен оброк од лиснато тесто, полнето со зеленчук. Вкус кој воодушевува!

Состојки:

 • 400 гр. замрзнато лиснато тесто
 • 2 тиквички
 • 1 модар патлиџан (поголем)
 • 1 парче млад кромид
 • 50 гр. маслинки
 • 125 гр. сирење
 • 1 чешне лук
 • маслиново масло по потреба
 • 1 жолчка
 • сол по вкус
 • бибер по вкус

Подготовка:

Измиениот зеленчук, тиквичките и модриот патлиџан, исечкајте го на ленти или коцки и ставете го во тава за пржење. Додадете ги младиот кромид ситно сецкан и сецканото лукче па пропржете се заедно. Зачинете со сол и бибер и добро измешајте. Откако ќе го испржите зеленчукот, тргнете го од оган и оставете го на страна.

Одмрзнатото лиснато тесто развлечете го на дебелина од околу 3,5 милиметри и исечете го на четири еднакви правоаголници.

- Advertisement -

Во средината на секое парче тесто ставете фил од пропржениот зеленчук, парче сирење и по малку сечкани маслинки, па поврзете ги краевите од тестото и врзете ги со влажни ленти хартија за печење, како да пакувате бонбони и наредете ги на плех.

Секое пакетче премачкајте го со изматена жолчка и печете 20 минути во загреана рерна на 200 степени.

Наредете ги пакетчињата лиснато тесто на плех, извадете ги машничките од хартија и послужете ги топли.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!