Пролетна салата, кремаста, вкусна: Додадете свежина на денешниот ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го ова одлично предјадење за секоја пригода.

Состојки:

 • 5 парчиња варено јајце
 • 3 лажици мајонез
 • 1 пиперка, зелена
 • 1 целер, корен
 • 5 парчиња кисели краставички
 • 1 чили пиперка
 • 1 лажичка копра
 • 2 лажици сенф
 • 100 гр мајонез
 • 2 лажици јогурт (3,2% маснотии)
 • 1 лажица магдонос
 • 1 лажица власец
 • сол
 • бибер
 • кари
 • морско оревче
 • црвен пипер во прав

Подготовка:

Исецкајте го целерот во ленти. Исечете ги пиперките на коцки. Ситно исецкајте ги киселите краставички и измешајте ги со целерот и црвената чили пиперка. Додадете, сецкана копра, сенф, мајонез и јогурт и сол и црн пипер. Измешајте се добро и зачинете.

Јајцата кои ви се претходно сварени, исечете ги по должина на половина. Жолчките измешајте ги со малку сенф, 3 лажици мајонез и добро измешајте, зачинете со сол, бибер и еден дел измешајте го со кари, а другиот дел измешајте го со морско оревче и мелен црвен пипер. Потоа со овие две смеси наполнете ја празната средина на јајцата од кои ги извадивте жолчките.

- Advertisement -

Смесата за салата која ја направивте претходно ставете ја во убава проѕирна чинија и на неа наредете ги наполнетите јајца. Одозгора украсете со магдонос и власец.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!