ПРОЛЕТНА МУСАКА СО ДОМАТИ: Богат вкус – готова за помалку од половина час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пролетната мусака од домати ќе ги воодушеви и најпребирливите јадења.

Мусаката веројатно повеќето домаќинки ја правеле со компири или тиквички, но овој малку поинаков рецепт ќе ве воодушеви, бидејќи е подобро приготвен на овој начин од многу други варијанти на ова јадење. Ќе биде посочно ако додадете јогурт во класичниот прелив за мусака.

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 300 гр свежа боранија
 • 2 глави кромид
 • 4 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 3 јајца
 • 250 мл крем за готвење
 • 5 домати
 • 200 мл јогурт
 • 150 гр рендано сирење
 • магдонос
 • сол, бибер

Подготовка:

Кромидот и лукот исечкајте ги на ситни парчиња, а морковот на прстени. На две лажици масло пропржете ги и кромидот и морковот, па посипете со една лажичка мелен пипер. Се пржи кратко, се додава меленото месо и се пржи уште малку.

- Advertisement -

Потоа на сето тоа додадете ја исчистената боранија, измешајте, посолете по вкус, поклопете и оставете да се вари уште 15 минути на тивок оган. Излупете ги доматите.

Подмачкајте огноотпорен сад и во него ставете ред домати исечени на прстени, па прелијте ја смесата од месо и боранија. Одозгора ставете уште еден ред домати. За прелив изматете јајца со павлака, додадете јогурт, сол, бибер и малку сечкан магдонос. Одозгора посипете рендано сирење. Загрејте ја рерната на 220°C и печете ја мусаката 30 минути, додека не порумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!