Прокељ во тегла: Еве како да ја конзервирате минијатурната зелка!

Вреди да се проба:

Во исхраната најчесто се јаде како гарнир, но и како салата. Може да се подготви на многу начини, во зависност од рецептот и целта. Ние ви претставуваме рецепт за прокељ во тегла.

Состојки:

  • 2 кг прокељ
  • 2 моркови
  • 1,5 литри алкохолен оцет
  • 1,5 дл маслиново масло
  • 3 чешниња лук
  • 4 лисја од ловор
  • 4 каранфилчиња
  • 3 лажици сол
  • 1 лажица бибер во зрна

Подготовка:

Измијте ги зелчињата, извадете ги надворешните лисја и дел од корените. Излупете моркови и исечкајте ги на кругчиња. Во сад, истурете оцет, маслиново масло, лук, ловоров лист, бибер, сол и варете се додека не зоврие.

- Advertisement -

Кога течноста ќе зоврие, варете уште 5 минути, а потоа процедете. Не варете многу време за да не се распадне прокељот. Распределете го прокељот рамномерно во стерилни стаклени тегли, ставајќи по неколку кругчиња моркови меѓу нив.

Кога ќе наредите прокељ и моркови во теглата, наполнете го горниот дел од теглата со топла мешавина од оцет, маслиново масло и зачини. Цврсто затворете ги теглите и оставете ги на ладно и суво место.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!