Проверено НАЈДОБРО слатко од СМОКВИ: Тајната е во вистинската количина шеќер!

Вреди да се проба:

Дали има нешто поубаво и посвежо во текот на летото од вкусни и сочни смокви?

Ќе ве задоволи позитивниот одговор, бидејќи освен свежи, ќе обожавате и слатко од смокви во зима.

- Advertisement -

Состојки:

  • 2 килограми смокви (помали смокви)
  • 2 килограми шеќер
  • 2 децилитри вода
  • 1 цел лимон

Подготовка:

Ставете го шеќерот и водата во подлабок сад, потоа растопете и варете на рингла. Измијте ги смоквите, отстранете ги стебленцата, прободете ја секоја смоква со чепкалка за заби (за да не пукнат при готвењето), потоа ставете ги во шеќер и вода. Додадете сок од половина лимон, и исечете го остатокот од лимонот и варете го со смоквите.

Гответе уште еден час. „Протресете“ ја шерпата за да ги измешате смоквите, не користете мешалка бидејќи може да се распаднат. Оставете да се излади се до утрото, а потоа префрлете се во чисти и суви тегли наутро.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!