ПРОБАЈТЕ ЈА НЕОДОЛИВАТА КОМБИНАЦИЈА НА ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА И СЕНДВИЧ: Оброк подготвен за само 5 минути!

Вреди да се проба:

ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини. Состојки: 5 кг црвен пипер 2...

Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива. Состојки: 500 мл слатка павлака 500 мл кисела павлака 150 г шеќер 160 г...

Ова се највкусните брзи сендвичи: Појадок или вечера за само 10 минути!

Многу вкусни лепчиња, кои се приготвуваат за многу кратко време. Состојки: 150 г рендан кашкавал 150 г шунка сечена на коцки 2 тријаголници топено сирење...

Вкусно и ефтино јадење на многу едноставен начин – Печено ПИЛЕШКО ВО СОС!

Ова е едно убаво и вкусно јадење, кое се приготвува едноставно, од многу малку состојки, а се добива врвен специјалитет. Состојки: 1 кг пилешко месо...

Ако немате идеја, направете комбинација од пржени кришки и тост и послужете за појадок, ручек или вечера.

Ова е одлична идеја за појадок или вечера, но и ако не сте расположени да направите некој посебен ручек. Печењето сендвич ќе ви одземе 15 минути, а подготовката е многу брза. Подобро е од тост.

Состојки:

за 6 лица:

  • 2 големи јајца
  • 18 парчиња леб
  • 6 парчиња шунка
  • 200 гр сирење
  • 270 мл млеко
  • презла

Подготовка:

- Advertisement -

Изматете ги јајцата со млеко и сол. Натопете 6 парчиња од лебот во мешавината од јајца и ставете ги во сад за печење. Ставете 3 парчиња шунка врз нив и наросете со сирење (100 гр.) одозгора.

Ставете уште 6 парчиња леб натопени во мешавина со јајца. Додадете ја преостанатата шунка и сирење, а последниот слој повторно треба да биде леб натопен во мешавина со јајца.

Посипете малку со презла и масло, а потоа печете на 200 ° C околу 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа...

КРЕМАСТА ПАСТА СО ПИЛЕШКО: Идеален летен ручек подготвен за половина час!

Брзо и вкусно. Пилешко и тестенини - ветувачка комбинација. Состојки: 2 стека пилешки гради 300 гр шери домати 200 гр фета сирење 2 чешниња лук ...

Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Мора да го пробате ова! Состојки за кора: 9 белки од јајца 200 гр шеќер 1 жолчка 1 лажица брашно 1 лажица какао 150 гр...

Дали сте пробале ЧОКОЛАДНИ ПУКАНКИ: Еве како да ги подготвите за вашето друштво вечерва!

Слатките пуканки се полн погодок! Досега веројатно сте пробале пуканки со разни додатоци, путер, лути пиперки, пилешки зачини или многу други солени додатоци за...

Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства. Состојки: 3 килограми јагоди 5 литри вода 600 грама шеќер 3 лимонтуси Подготовка: За да го...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!