Природно и здраво против ОСТЕОПОРОЗАТА: Неколку корисни рецепти!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Следниве билки им се најпотребни на жените во менопауза, тие можат да помогнат во спречување на губење на коските!!!

Aјдучка трева:

Тревата е позната како лек за скоро сите болести и е одличен сојузник во зачувување на здравјето на коските. Особено се препорачува за жени во менопауза, како и за луѓе кои имаат болест на коскена срцевина.

- Advertisement -

Рецепт:  Истурете лажичка од растението со 250 мл врела вода и процедете по неколку минути. Се користи и како додаток во бањи – натопете 100 гр растение во 6 литри ладна вода и оставете го да отстои преку ноќ. Следниот ден, загрејте го на вриење, исцедете го и додадете во водата за капење, во која не треба да поминувате повеќе од 20 минути. Повторете ја постапката три пати неделно.

Гавез:

Гавезот е еден од најдобрите сојузници во одржување на здравјето на коските, а особено е ефикасен во случај на гихт и заздравување на скршена коска, бидејќи содржи соединенија кои ја стимулираат регенерацијата на ткивата.

Рецепт: Во случај на гихт, компресираните лисја од гавез се најефикасни. Измијте неколку лисја, исцедете ги, малку натиснете ги и нанесете на болни места.

Коприва:

Се користи за ублажување на ревматските болки на коските и заедничките проблеми. Тој е неисцрпен извор на калциум и магнезиум, како и витамини Ц и Д, кои ја подобруваат апсорпцијата на калциум. Ова растение содржи витамин К, кој е неопходен за одржување на здравјето на коските.

Рецепт: Истурете лажичка лисја со чаша врела вода и процедете по десет минути. Копривата е поефикасна ако се користи во комбинација со луцерка – за цврсти коски, треба да земете три лажици од лисјата на овие растенија и да ги истурите со литар врела вода. Исцедете го чајот по два часа и пијте во голтки во текот на денот.

Коњски опаш:

Истражувањата покажале дека цврстината на коските е значително подобрена кај жени со остеопороза кои земаат екстракт од коњски опаш. Во случај на гихт, треба да пиете чаша чај на ден.

Рецепт: Истурете една лажичка од растението со чаша врела вода и процедете ја по неколку минути. Во случај на проблеми со вкочанетост, користете седечка бања направена од оваа мешавина, што ќе ја направите на ист начин како и онаа од ајдучката трева, со услов дека по капењето не треба да се бришете, туку да се завиткате во крпа и да се загревте.

Кантарион:

Кантарионот е познат како достоен противник на депресијата, но исто така ги зајакнува коските и се препорачува за лица со остеопороза. Најефективен е во комбинација со подобица.

Рецепт: Истурете лажичка лисја и цвеќиња од растението со чаша врела вода и исцедете ја по неколку минути. Ефикасно е и маслото од кантарион, кое делува против воспаление, и долго време се користи за заздравување на рани, и во случај на ревматски проблеми. Можете да го направите сами, со истурање на литар екстра девствено маслиново масло над 100 гр цвеќиња од кантарион и оставање на топло, сончево место 45 дена.

Пискавица:

Семето од пискавица се користи за зајакнување на коските, особено во случај на остеопороза. Може да се додаде во јадења или да се комбинира со јогурт или исцедени сокови.

Рецепт: Потопете две лажици семе во две чаши вода. Загрејте го на вриење, процедете го по десет минути и пијте во текот на денот на голтки. Фенугрик е поефикасен во комбинација со ајдучка трева – ставете половина лажичка семе од пискавица во чаша чај од ајдучка трева.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!