Природен третман на полипи на дебелото црево: Билки и рецепти!

Вреди да се проба:

Иако велат дека операцијата е единственото решение, не е полошо прво да пробате народни рецепти.

Сепак, фитотерапевтите знаат многу природни препарати кои можат да помогнат во решавањето на овој проблем, па многумина успеале да избегнат хируршка интервенција благодарение на хербалната терапија. Сепак, важно е да се истакне дека во случај на симптоми, и пред да нанесете каков било природен лек, треба да се консултирате со лекар, кој ќе постави дијагноза и ќе го отстрани сомневањето за некои други, посериозни болести.

- Advertisement -

РУСА ТРЕВА: Ставете две полни лажички исечкана руса трева во половина литар топла вода, загрејте ја кратко на рингла. Изладете и процедете преку тројна газа, а потоа направете клизма со добиената течност. Прво воведете третина од течноста додека лежите на десната страна, потоа третина од течноста додека сте на левата страна, а остатокот додека лежите на грб. Спроведете го третманот секој ден една недела, а потоа паузирајте три дена, а потоа повторете ја постапката.

АЈДУЧКА ТРЕВА: Чаша руска трева и расцветани врвови на ајдучка трева и две чолји цветови од невен – добро измешајте, а потоа земете две лажици од смесата и прелијте ја со половина литар врела вода. Оставете да се излади покриено. Кога ќе се олади, процедете ја и додадете малку маслиново масло. Направете клизма со 100 мл секој ден по празнењето на дебелото црево.

НАРОДЕН МЕЛЕМ: За да го подготвите лекот, потребни ви се седум варени жолчки и шест лажици ситно мелени семки од тиква. Измешајте ги овие две состојки, а потоа додадете половина литар екстра девствено маслиново масло. Загрејте се на пареа околу 20 минути со постојано мешање. Истурете во стаклена тегла, која ќе ја чувате во фрижидер. Земете лажичка наутро пет дена, а потоа паузирајте пет дена, а потоа повторете ја терапијата. ВАка повторете се додека не го потрошите целиот мелем.

ЧАЈ ОД КАНТАРИОН: Земете делови од сецкан кантарион, корен од глуварче, невен, петровка и косопас. Можете да направите чај или тинктура од оваа мешавина од билки. За три чаши чај, што е препорачана дневна доза, потребни ви се три лажички сушени билки, кои треба да се истурат со 750 мл врела вода. Покријте и оставете да стои 15 минути. Изладете и пијте го ова во текот на денот.

Тинктура: За да направите тинктура, концентриран и секогаш достапен екстракт, потребна ви е квалитетна домашна ракија или алкохол со концентрација од 40% до 50%. Наполнете стаклена тегла со мешавина од овие билки погоре до две третини од волуменот, а потоа истурете го алкохолот и затворете го добро. Чувајте на топло место околу десет дена, со секојдневно тресење. Потота пијте три пати на ден по една лажичка.

БРШЛЕН И МАЛИНИ: Направете свеж чај од еднакви делови на бршлен и малини. Поточно, измешајте 10 гр исушен лист бршлен со 10 гр исушена малина, и прелијте ја со 250 мл врела вода. Покријте и оставете да стои десетина минути. Исцедете и испијте свеж и топол пијалок.

ЗМИСКА ТРЕВА: Во случај на надворешни полипи, неопходно е да се стават свежи облоги од оваа трева директно на нив. Тревата може, но не мора, малку да се смачка со рака, само за да се ослободи сокот, а потоа да се стави на аналниот отвор или полипи.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!