Природен третман на полипи на дебелото црево: Билки и рецепти!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако велат дека операцијата е единственото решение, не е полошо прво да пробате народни рецепти.

Сепак, фитотерапевтите знаат многу природни препарати кои можат да помогнат во решавањето на овој проблем, па многумина успеале да избегнат хируршка интервенција благодарение на хербалната терапија. Сепак, важно е да се истакне дека во случај на симптоми, и пред да нанесете каков било природен лек, треба да се консултирате со лекар, кој ќе постави дијагноза и ќе го отстрани сомневањето за некои други, посериозни болести.

РУСА ТРЕВА: Ставете две полни лажички исечкана руса трева во половина литар топла вода, загрејте ја кратко на рингла. Изладете и процедете преку тројна газа, а потоа направете клизма со добиената течност. Прво воведете третина од течноста додека лежите на десната страна, потоа третина од течноста додека сте на левата страна, а остатокот додека лежите на грб. Спроведете го третманот секој ден една недела, а потоа паузирајте три дена, а потоа повторете ја постапката.

- Advertisement -

АЈДУЧКА ТРЕВА: Чаша руска трева и расцветани врвови на ајдучка трева и две чолји цветови од невен – добро измешајте, а потоа земете две лажици од смесата и прелијте ја со половина литар врела вода. Оставете да се излади покриено. Кога ќе се олади, процедете ја и додадете малку маслиново масло. Направете клизма со 100 мл секој ден по празнењето на дебелото црево.

НАРОДЕН МЕЛЕМ: За да го подготвите лекот, потребни ви се седум варени жолчки и шест лажици ситно мелени семки од тиква. Измешајте ги овие две состојки, а потоа додадете половина литар екстра девствено маслиново масло. Загрејте се на пареа околу 20 минути со постојано мешање. Истурете во стаклена тегла, која ќе ја чувате во фрижидер. Земете лажичка наутро пет дена, а потоа паузирајте пет дена, а потоа повторете ја терапијата. ВАка повторете се додека не го потрошите целиот мелем.

ЧАЈ ОД КАНТАРИОН: Земете делови од сецкан кантарион, корен од глуварче, невен, петровка и косопас. Можете да направите чај или тинктура од оваа мешавина од билки. За три чаши чај, што е препорачана дневна доза, потребни ви се три лажички сушени билки, кои треба да се истурат со 750 мл врела вода. Покријте и оставете да стои 15 минути. Изладете и пијте го ова во текот на денот.

Тинктура: За да направите тинктура, концентриран и секогаш достапен екстракт, потребна ви е квалитетна домашна ракија или алкохол со концентрација од 40% до 50%. Наполнете стаклена тегла со мешавина од овие билки погоре до две третини од волуменот, а потоа истурете го алкохолот и затворете го добро. Чувајте на топло место околу десет дена, со секојдневно тресење. Потота пијте три пати на ден по една лажичка.

БРШЛЕН И МАЛИНИ: Направете свеж чај од еднакви делови на бршлен и малини. Поточно, измешајте 10 гр исушен лист бршлен со 10 гр исушена малина, и прелијте ја со 250 мл врела вода. Покријте и оставете да стои десетина минути. Исцедете и испијте свеж и топол пијалок.

ЗМИСКА ТРЕВА: Во случај на надворешни полипи, неопходно е да се стават свежи облоги од оваа трева директно на нив. Тревата може, но не мора, малку да се смачка со рака, само за да се ослободи сокот, а потоа да се стави на аналниот отвор или полипи.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!