Природен супер антибиотик: Ги уништува сите инфекции на уринарниот тракт и бубрезите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако некогаш сте имале инфекција на уринарниот тракт, тогаш знаете колку е болно и непријатно. Ве тера често да одите во тоалет, а мокрењето станува многу болно.

Денеска ви го привлекуваме вниманието на одличен природен лек кој ќе ви помогне брзо и ефикасно да се ослободите од уринарните инфекции. Овој природен антибиотик е многу ефикасен, а олеснување доаѓа по првиот третман.

Состојки:

  • 200 мл маслиново масло
  • 250 гр мед
  • 250 гр лимон
  • 250 гр магдонос (лист и корен)

Подготовка:

Магдоносот и кората од лимон се сечкаат ситно, па се мешаат во блендер сите состојки, вклучувајќи го медот и маслиновото масло. Ќе добиете кашеста маса која треба да ја чувате во стаклен сад во фрижидер.

- Advertisement -

Секое утро треба да се зема по една лажица. По консумирањето на целата смеса, бактериите треба да исчезнат.

Напомена: Добро би било мед да се набави од докажан пчелар, лимонот секако треба да биде непрскан. Ако сепак купите лимон во продавница, ставете го да отстои во ладна вода во која сте додале малку сода бикарбона. Потоа добро исплакнете го. Коренот на магдоносот, исто така, треба добро да се измие.

Магдоносот делува како диуретик, а освен што е освежителен, овој напиток ќе го забрза и процесот на заздравување. За да ја ублажите или спречите инфекцијата на уринарниот тракт, треба да пиете чај од магдонос.

Земете една лажица корен од магдонос и прелијте го со 2,5 дцл вода. Гответе 5-6 минути, потоа покријте 10 минути, изладете, па процедете. Пијте 3 пати по 1 чаша. Исто така, магдоносот е одличен лек за отекување на нозете и е корисен за слабеење.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!