Пржен праз со сирење подготвено на старински начин – Превкусно!

Вреди да се проба:

Овој ручек се подготвува многу брзо а е многу вкусен и многу здрав. Празот иако се поврзува со студените денови, го има преку цела година и за него секогаш има место на трпезата.

Состојки:

  • 2 страка праз
  • 1 црвена пиперкa
  • 1 зелена пиперкa
  • сирење по желба
  • црн бибер,
  • буковец
  • маслиново масло

Подготовка:

Подгответе го празот и пиперките, измијте ги и исецкајте, па ставете ги да се пржат на среден оган.

- Advertisement -

Кога се испржени, ставете ги ситно сецканите парчиња сирење, директно во тавата врз празот.

Сирењето ќе почне да се топи, измешајте го еднаш, нека се топи уште малку и кога ќе се направи коричка одоздола, при крај е, па можете да ги додадете зачините.
Сирењето не треба да е многу солено како би било подобро за јадење.

Сервирајте го топло додека сирењето е сеуште омекнато.

Пријатно со ова старинско јадење, вкусно, превкусно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!