Пржена пита со пица: Интересен и несекојдневен рецепт кој ќе ве изненади со својот вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пржена пита со пита, нешто на лик на пица бурекот но со уште поубави состојки. Мора да го пробате овој рецепт.

Состојки:

  • 3 кори за гибаница
  • 1 јајце
  • 2 лажици крем сирење
  • 2 лажици млеко или јогурт
  • малку сол
  • 5 – 6 листови шунка
  • 3 парчиња сирење
  • 3 лажици кечап
  • оригано
  • масло за пржење

Подготовка:

Во сад изматете го јајцето со жица, додајте крем сирење и сол по вкус и изматете уште малку за да се соедини јајцето. Додадете јогурт (или млеко) и промешајте. Исецкајте ја шунката на коцки.

Земете една кора, премачкајте ја со сирење и јајца. Бидете внимателни да не ја натопите кората премногу и да ги одржувате краевите на кората суви. Истурете кечап и посипете со шунка исечкана на коцки и додадете оригано по вкус. Ставете го сирењето на средина на кората. Прво преклопете го левиот крај на кората кон средината, а потоа десно. Преклопете ги краевите што се слободни повторно за да не истекува филот, а потоа превртете ја питата за да добиете правоаголник.

- Advertisement -

Пржете ја питата од двете страни додека кората не порумени. Ставете ја пржената пита на хартиена крпа за да го впие вишокот масло.

Послужете со јогурт или павлака.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!