Претседателско мени: Раскошно јадење од Титовиот готвач!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова јадење се служело на Титовата маса за премиерите, филмските ѕвезди и кралското семејство. Специјалитетот е преземен од книгата на Ана Друловиќ „Титовиот готвач“, во издание на „Лагуна“.

Состојки:

  • 800 гр јагнешки котлети
  • 200 мл масло
  • 80 гр путер
  • 100 гр кромид
  • 10 гр сол
  • 1 дцл бело вино
  • 30 мл слатка павлака
  • 2 чешниња лук

Подготовка:

Јагнешкото со дел од ребрата исечете го на 20 котлети. Се чукаат котлетите со чекан за месо и се отстрануваат жилите, се посолуваат со сол и бибер и се ставаат во сад, се додаваат листовите рузмарин, се се прелива со масло и се остава да отстои два часа. Потоа испечете ги котлетите на скара.

За сосот од павлака загрејте го путерот, додадете го ситно исечканиот кромид и динстајте додека кромидот не почне да ја менува бојата. Посипете со бело вино, а кога виното ќе испари додадете слатка павлака.

- Advertisement -

Добро сварете го сосот и процедете го. По желба додадете две чешниња лук и бибер. На загреана чинија ставете малку сос, па котлетите и на крај украсете со кнедли од компири.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!