Прекрасен доручек: Чваркара со сланина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чваркара е нешто како леб со парчиња чварки , замотани со фина сланина и исечени на квадрати за полесно јадење. Доручек кој ќе ви даде многу енергија. 

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 1 кг брашно
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 квасец
  • 1 лажица масло
  • 300 гр масна сланина
  • 100 гр крцкави чварки

Подготовка:

Измешајте малку брашно, шеќер и квасец со мала количина топло млеко. Оставете околу 10 минути за да се активира квасецот.

Во меѓувреме, исечете ја сланината на малку поголеми, рамномерни парчиња. Кога станува збор за сланина, колку подебели, толку подобро. Исецкајте ги крцкавите чваарки на мали парчиња за да ги распоредите поубаво во тестото.

- Advertisement -

Комбинирајте ја смесата од брашно, квасец и чварки и измесете го тестото. Оставете го да стаса околу еден час, т.е. додека волуменот на тестото не се удвои.

Пренесете го тестото на работна површина и размесете го во големина на плехот во кој ќе го печете. Плехот лесно намастете го и пренесете го тестото во него.

Сега доаѓа интересен момент – исечете го суровото тесто на еднакви парчиња. Го правиме ова за да можат парчињата едноставно да се „искинат“ кога се сервираат. На секое парче ставете по едно парче сланина.

Загрејте ја рерната на 200 степени и печете околу 30 минути и послужете ги додека се уште топли.

Една чаша ладен течен јогурт многу добро одговара.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!