ПРЕДЈАДЕЊЕ КОЕ МОЖЕ ДА ГО ЗАМЕНИ ГЛАВНИОТ ОБРОК: Рецепт за солена и посна торта!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој рецепт е одличен бидејќи состојките за него речиси секогаш ги имате во фрижидер, а не се ни скапи.

Солените торти се идеални за секакви прослави, но зошто да не ги направите без причина. Може да го замени вашиот главен оброк, а тие се многу заситувачки. исто така, можете да си играте со декорацијата.

Состојки:

- Advertisement -

За кори:

 • 100гр интегрално брашно
 • 100 гр овесна брашно
 • 50 гр брашно од хељда
 • 20 гр мелени ленени семиња
 • грст семки од тиква
 • парче свеж квасец – околу 1 лажичка
 • половина лажичка сол
 • 5 лажици маслиново масло
 • вода околу 1,5 dcl (тестото треба да биде густо како за крофни)

За полнење:

 • 200 гр крем сирење (посна верзија со соја или кој било зеленчук)
 • грашок, спанаќ, пиперка
 • соединете зеленчук по желба, можете да наредите ред домати, краставици, маринирани печурки, туна, слатка пченка …

Подготовка:

Малку измешајте го квасецот со млака вода, додадете ги сите состојки за кората. Измешајте сè со миксер и оставете да отстои 30 минути. Кога ќе нарасне (забележете дека нема да нарасне премногу бидејќи ова се интегрални брашна), истурете во помал плех на хартија за печење.

Од оваа маса испечете 3 кори.Со шпатула убаво израмнете па оставете уште 15 минути и печете на 200 степени. Кората можете да ја испечете одеднаш во поголема тава, па да ја исечете на три дела, ќе ви заштеди време.

Кога корите се готови, покријте ги со салфетка и оставете да се изладат. Наполнете и декорирајте по желба. Во рецептот крем сирењето се дели на два дела и во едниот се става грашок и малку исечкан спанаќ, а во другиот се сечка пиперката. Или слободно можете да се препуштите на фантазијата и да ја наполните по ваш вкус.

Пожелно е оваа торта да остане во фрижидер неколку часа, а потоа да се сервира за да биде многу посочна и повкусна.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!