Предлог за брза и уникатна вечера – Домашен пушен колбас со зеленчук

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве еден уникатен рецепт, како да ги подготвите омилените колбаси. Нема да зажалите. Послужете со ориз за брза и лесна вечера секоја ноќ од неделата!

Состојки:

  • 2  домашни пушени колбаси, исечени на кругови
  • 2 лажички маслиново масло
  • 1 мал кромид, исечен на коцки
  • 1 мала зелена пиперка, исечкана на коцки
  • 2 средни стебленца целер, исечени на коцки
  • 2 чешниња лук, мелено
  • 2 свежи домати исечкани на коцки
  • 1 лажичка зачини

За послужување  – Топол, варен кафеав или бел ориз

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте  2 лажички маслиново масло во голема тава на средно-висока температура. Додадете ги исечените колбаси и така пропржете 6-7 минути, превртувајте ги на двете страни. Извадете ги колбасите во сад или чинија и одржувајте ги топли.

Ставете средна температура за готвење и во тавата додадете пак малку масло, додадете кромид, пиперката и целер во тавата и пржете 6-7 минути, додека не омекне. Додадете лук и оставете да се динста уште една минута, додека не стане меко.

Додадете ги доматите исечкани и зачинот во тавата и добро промешајте да се соединат. Почекајте да зоврие смесата, а потоа намалете ја топлината на средно ниско и оставете да врие уште 2-3 минути.

Сега истурете ги колбасите во тавата и измешајте да се соединат. Оставете да врие уште 2-3 минути.

Послужете така што на дното од чинијата ќе стои сварениот ориз, а одозгора ќе посипете од смесата која ја направивте со колбасите.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!