Праски колачиња – Највкусните традиционални колачи кои потсетуваат на среќа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овие праски колачиња се потсетување на среќните и безгрижни детски денови. Потсетуваат на лето, но и во магливите зимски денови носат топлина и среќа.

Толку се убави и вкусни што носат радост на сечија трпеза.

Потребни состојки:

За тесто:

 • 3 јајца,
 • 200 гр шеќер во прав,
 • 1 ванилин шеќер,
 • 2 дл масло,
 • 500 гр брашно (остар),
 • рендана кора од 1/2 голем лимон,
 • 3 лажици млеко,
 • 1 прашок за пециво;
- Advertisement -

За полнење:

 • околу 250 гр џем од слива без лупки,
 • околу 100 гр. џем од шипки,
 • парченза од издлабени праски,
 • по вкус со рум,

За декорација:

 • сируп од малина или цвекло,
 • ситно кристално шеќер.

Подготовка:

Во брашното изрендајте ја кората од лимон. Во друг сад, измешајте го прашокот за пециво со три лажици млеко и оставете го да отстои и да нарасне малку. Измешајте ванилин шеќер заедно со шеќерот.

Во поголем сад изматете ги јајцата и додадете го шеќерот. Маслото додавајте го капка по капка додека ги матите јајцата. Во брашното додадете ги јајцата и стопениот прашок за пециво и замесете меко тесто.

На даска за месење посипете доволно брашно и месете го тестото, со повремено додавање брашно (околу една шака брашно). Обликувајте го тестото како издолжен леб и оставете го на ладно да стои околу 20 минути.

Откако ќе отстои, премесете го тестото, исечете парче што со вртење на рацете ќе го замесите во долга нишка и потоа исечете ги парчињата како за њоки. Колку се помали парчињата, толку поубаво ќе изгледаат праските. Имајте на ум дека топчињата ќе нараснат при печење.

Обликувајте ги топчињата и распоредете ги во намаслен плех, посипан со брашно. Печете на 180 ° C максимум 15 минути. Праските се испечени кога малку ќе поруменат.

Печените праски, односно половинките праски треба да се прободат со врвот од нож што е можно подлабоко и широко, внимавајќи да не се пресечат и да не се расипе формата.

Направете фил со мешање на парчиња од издлабени праски (пекмез од праски), џем од сливи, џем од шипинка и рум. Наполнете ги издлабените половини на праските со фил сè до работ. Спојте ги половинките (со еднаква големина) во праски.

Потопете ги праските во сирупот од малина (или цвекло) малку од секоја страна, а потоа превртувајте ги во ситен кристален шеќер.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!