Празни темни палачинки

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Исклучително вкусни, брзи за правење и како идеална комбинација кога сакате да направите нешто слатко набрзина. Навистина не ви треба полнење, послатки се празни.

Овие празни темни палачинки се меѓу омилените, особено затоа што состојките секогаш ги имате дома.

Состојки:

 • 300 гр  брашно
 • 40гр шеќер
 • Половина лажичка сол
 • Ванилин шеќер
 • Мала лажица какао прав
 • Малку рендана кора од лимон
 • 1 лажица Исцеден сок од лимон
 • 2 јајца
 • 300мл млеко
 • 300мл вода
 • Шеќер во прав за посипување

Подготовка:

- Advertisement -

Во садот додадете брашно, шеќер, ванилин шеќер, кора од лимон, сол и какао прав за торта од какао. Добро промешајте.
Сега додадете сок од лимон, јајца, млеко и обична вода. Повторно промешајте и оставете ја смесата да отстои десет минути.

Прилагодете ја температурата така што не е премногу силна, а сепак не е премногу слаба. Тавата премачкајте ја со малку масло, буквално неколку капки. Истурете малку од смесата и печете малку помалку од една минута
Свртете ја палачинката и продолжете уште половина минута

Посипете со шеќер во прав, завиткајте, повторно одозгора или надвор, исто така, посипете со шеќер во прав и сервирајте

По само неколку минути, шеќерот во прав ќе се растопи и ќе добиете како да сте истуриле малку сируп над палачинките.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!