ПРАЗНИЧНА САЛАТА СО ПИЛЕШКО, ВАРЕНИ ЈАЈЦА И КОМПИРИ: Незаменлива е на секоја прослава и може да замени оброк!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салатите стануваат се попопуларни, а овие празнични ја разубавуваат секоја.

Денес, празничните салати изгледаат како солени колачи и се одлична порција на празнична маса. Состојките можете да ги изберете по ваша желба, а наш избор се чадени пилешки гради, компири, варени јајца и уште неколку намирници. Осветлете ја новогодишната или божиќната трпеза со фантастична салата, која ќе успее да ја засени познатата руска салата.

Состојки:

  • 200 гр јогурт
  • 100 гр мајонез
  • 450 гр компири
  • 300 гр чадени пилешки гради
  • 2 страка праз
  • 2 моркови
  • 3-4 големи јајца

Подготовка:

- Advertisement -

Сварете компири и јајца. Изрендајте ги компирите, морковите и пилешките гради. Посебно изрендајте ги жолчките и белките, а празот исечкајте го на прстени. Ставете калап за торти на плехот и најпрвин наредете ги компирите и добро притиснете.

Одозгора ставете ги пилешките гради. Потоа измешајте ги мајонезот и јогуртот и премачкајте ги врз претходните состојки. Потоа наредете ги празот и морковот, па белката и на крај жолчката. Украсете со мајонез и јогурт на крај.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!