СОЛЕНА ТОРТА со пршута и кисели краставички!

Вреди да се проба:

Солена торта која мами со својот изглед и освојува со својот вкус. Украсете ја вашата празнична трпеза со вкусна торта со пршута.

Состојки:

  • 24 парчиња тост леб
  • 150 гр мортадела со маслинки
  • 1/2 кг крем сирење
  • 1 модар патлиџан на скара
  • 150 гр шунка
  • 150 гр маслинов сос
  • 5 кисели краставички
  • свеж зачин копар
  • 150 гр пршута

Подготовка:

Ставете шест парчиња леб на дното, премачкајте со сос од маслиново и ставете ја мортаделата.

- Advertisement -

Одозгора наредете парчиња леб, а врз нив тенко исечен модар патлиџан и кисели краставички.

На третиот ред со леб, намачкајте крем сирење, на кое сте додале ситно исецкан копар и над него распоредете ја исечената шунка.

Покријте се со друг слој тост леб и премачкајте се со преостанатото сирење. Филувајте како торта од сите страни.

Украсете ја тортата одозгора со пршута и копар.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!